Premda je informacija koja slijedi objavljena u zadnjem broju Newslettera IFIA, vjerojatno je promakla i pažljivijim čitateljima ovog portala jer je bila dostupna samo na engleskom jeziku. No, važnost ove informacije ipak zaslužuje ponavljanje uz neka dodatna pojašnjenja.
Nakon pet godina upornog rada i bezbroj sastanaka s čelnim ljudima Ujedinjenih naroda, IFIA je 6. lipnja 2019. godine dobila formalan status savjetodavnog tijela Ekonomskog i socijalnog vijeća (ECOSOC) Ujedinjenih naroda.
Ova uloga IFIA definitivno je pozicionira kao autentičnog, jedinog i univerzalnog predstavnika nacionalnih asocijacija inovatora, te njihovih članica pojedinaca i pravnih subjekata.
Zašto je to važno?
Savjetodavni status u ECOSOC-u omogućuje IFIA aktivnu suradnju kako ECOSOC-om i njegovim pomoćnim tijelima, tako i s Tajništvom UN u dizajniranju i provedbi programa, upravljanju fondovima, te tješnju suradnju s ostalim agencijama UN.
Predstavnicima IFIA tako je omogućeno promatračko sudjelovanje na svim službenim sastancima, događajima, konferencijama i drugim aktivnostima UN, uključujući i rad Opće skupštine UN u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku i uredima Ujedinjenih naroda u Ženevi i Beču.
IFIA u ovom formatu može slati pisane izjave relevantne za rad ECOSOC-a o temama u kojima ima posebnu nadležnost. Ove izjave glavni tajnik Ujedinjenih naroda može proslijediti i drugim tijelima UN.
Glavni tajnik UN ovlašten je:
Prosječnom namjerniku se ova informacija možda i ne čini osobito značajnom, no inovatorstvu može i treba biti ključan vjetar u leđa, jer omogućuje stvaranje univerzalnog standarda u poticanju i promicanju inovatorstva na svjetskoj razini.
Dakako, ovaj korak predstavlja samo kreiranje odgovarajućeg alata, a sada su na redu majstori koji taj alat znaju i hoće upotrijebiti....