Blue-Green Hub inicijativa nastavila je i u uvjetima pandemije s promoviranjem rasta i razvoja u plavom sektoru uz primjenu zelenih tehnologija kroz uspješno organiziranje petog događaja po redu pod naslovom Blue-Green Hub Forum "Istraživanje i razvoj u Plavom sektoru III. dio: Plavi turizam i plavo stanovanje". Blue-Green Hub Forum održan je 30. rujna 2021. godine na Hotelu Botelu Marina u Rijeci u organizaciji tvrtke Radionica za ljudske potencijale-HRradi, Poduzetničkog centra plavo-zelenih tehnologija Blue-Green Hub d.o.o., Udruge inovatora Hrvatske (UIH), Udruženja male brodogradnje Hrvastke gospodarske komore, Centra za inovacije i transfer tehnologije Rijeka i Saveza udruge inovatora Rijeke, u partnerstvu s Riječkom razvojnom agencijom Porin.
Cilj Foruma je predstavljanje mogućnosti razvoja inovativnog turizma kroz primjere dobrih praksi u plavom turizmu i plavom stanovanju te ispitivanje legislativnog okvira i prepreka za realizaciju. Teme kao izgradnja i komercijalizacija objekata na vodi i uvođenje integriranih i naprednih sustava obnovljivih izvora energije u hotelijersko-turističke objekte i apartmanski smještaj predstavljaju značajan doprinos za razvoj inovativnog kao i cjelogodišnjeg turizma. To je ujedno prilika za otvaranje nove tržišne niše za razvoj brodograđevne i arhitektonsko-građevinske djelatnosti kao važnih gospodarskih grana kao primjer sinergijskog razvoja više različitih sektora i poticanje rasta i razvoja poduzeća u tom sektoru.
Barbra Kristofich Ambruš u uvodnom je obraćanju istaknula da je inicijativa pokrenuta 2018. godine na inicijativu tvrtke Radionica za ljudske potencijale-HRradi te u partnerstvu s Udruženjem male brodogradnje HGK i Brodarskim institutom d.o.o. te uz nefinancijsko pokroviteljstvo Ministarstva mora, prometa i infrastrukture RH. Ukupno je održano četiri tematska Foruma i jedna konferencija koji su sadržajno pokrili sva područja plavog sektora prema EU klasifikaciji: brodogradnju i pomorstvo, plavu biotehnologiju i zaštitu morskog okoliša, plavu energiju te plavi turizam i plavo stanovanje. Svaki od Foruma održan je pod nefinancijskim pokroviteljstvom nadležnog ministarstva te su do sada Forumi održani uz nefinancijska pokroviteljstva Ministarstva mora, prometa i infrastrukture RH (koje je ujedno pokrovitelj cijele inicijative), Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH, Ministarstva zaštite okoliša i energetike RH te Ministarstva turizma i sporta RH. Istaknula je da je na Blue-Green Hub Forumima i konferenciji do sada sudjelovalo više od 250 istaknutih znanstvenika, gospodarstvenika, predstavnika javne i regionalne samouprave te je kroz uspostavu i jačanje suradnje na EU projektima prijavljeno EU projekata u vrijednosti većoj od 10 milijuna kuna.
Zoran Barišić istaknuo je da je UIH od početka uključen u potporu inicijative te se aktivno uključio kroz suorganizaciju Blue-Green Hub Foruma „ Istraživanje i razvoj u Plavom sektoru II. dio: Plava biotehnologija, zaštita morskog okoliša i plava energija,“ i suorganizaciju ARCA Blue-Green Hub konferencije ARCA konferencije „Nove tehologije u plavom sektoru: zelene inovacije u hrvatskoj brodogradnji“. UIH prepoznaje inovativne ideje, ne samo na razini inovatora pojedinaca, već i na razini suradnje sa subjektima profitnog i neprofitnog sektora s ciljem stvaranja nove dodane vrijednosti u Hrvatskoj kroz mrežne projekte i povlačenje sredstava iz EU fondova. Također je istaknuo važnost uloge kopnenog turizma te predstavnika nacionalnih parkova koji bi u području objekata na vodi mogli pronaći nove prilike i mogućnosti za uvođenje inovacija u ponudu koju nude posjetiteljima.
Boris Vukušić predstavio je idejne koncepte projektiranja objekata na vodi koji su već duže vrijeme primjer dobre prakse u Hrvatskoj, međutim istaknuo je nedovoljno jasnu zakonsku regulativu u pogledu plutajućih objekata te potrebu za organiziranjem sastanka na kojem bi se aktivno uključili predstavnici hotelijerstva i turizma, nacionalnih parkova, Ministarstva mora, prometa i infrastruktire RH, Ministarstva turizma i sporta RH te Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH i Hrvatskog registra brodova u suradnji s Udruženjem male brodogradnje Hrvatske gospodarske komore i predstavnicima Blue-Green Hub inicijative. Sastanak bi bio preduvjet da se u strategijama lokalnih i regionalnih samouprava koje su još u izradi osigura prostor za inovativni plavi turizam koji bi uključivao i kuće na vodi, sportske objekte na vodi i sl., što bi omogućilo kvalitetnije programiranje plavih inovacija u programskom razdoblju 2021.-2027.
Dario Zorić istaknuo je da je Riječka razvojna agencija PORIN kao partner na Blue-Green Hub Forumu otvorena za prihvaćanje inicijativa i pružanje podrške za rast i razvoj plavog sektora u Rijeci te da u prostorima RRA Porin imaju određeni broj poduzeća iz tog sektora. Također, Grad Rijeka je tradicionalno pomorski grad te je RRA Porin u tom pogledu uključena u projekte u tom sektoru, od kojih trenutno provodi jedan EU projekt „Blue and Green Infrastructure for Sustainable Cities“ vezan uz jačanje plavo-zelene infrastrukture u Rijeci.
Nakon uvodnih obraćanja inovacije u plavom turizmu i plavom stanovanju predstavili su Igor Lalović, suosnivač i suvlasnik tvrtke Flow Ship Design d.o.o. iz Pule, Svetlana Mojić Džakula osnivačica i vlasnica poduzeća Salt&Water iz Novog Sada te mr.sc. Daniela Škarica, suosnivačica arhitektonskog ureda SKROZ d.o.o.
U pauzi između prvog i drugog dijela Blue-Green Foruma dr. sc. Neven Hadžić, izv. prof., Fakultet strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu predstavio je autorsku knjigu “Tehnologija brodogradnje I, II i III” u okviru aktivnosti Zavoda za brodogradnju i pomorsku tehniku i Laboratorija za unapređenje brodograđevne proizvodnje čiji je ujedno i voditelj.
U drugom dijelu Blue-Green Hub Foruma predstavljene su prezentacije Margarete Zidar i Lee Leopoldović s Energetskog instituta Hrvoje Požar iz Zagreba s ciljem promoviranja naprednih energetskih rješenja za plavi turizam i plavo stanovanje i mogućnosti prijave i sufinanciranja preko EEA Grants natječaja.
U završnom dijelu Blue-Green Hub Foruma sažeti su zaključci i smjernice za daljnje korake s ciljem rasta i razvoja područja plavog turizma i plavog stanovanja:
1) potrebno je razmotriti postojeći zakonodavni okvir te po potrebi
dopuniti isti s ciljem uspostave uvjeta za izgradnju plutajućih objekata
(kuća na vodi, sportsko-rekreacijskih objekata na vodi i sl.) i stvaranja
uvjeta za inovativni plavi turizam u strategijama razvoja priobalnih i
otočnih JLS-ova.
2) s navedenim ciljem potrebno je organizirati sastanak s predstavnicima nadležnih ministarstava (Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo turizma i sporta) i institucija (Hrvatski registar brodova) te predstavnicima sektora hotelijerstva i nacionalnih parkova.